Answer:
The organization will incur $5,100 for each employee regarding separation fees should these exit interviews take place next year
Explanation:
Information provided in the question:
Expected reduction in staff = 15% = 0.15
Cost of conducting exit interviews = $100
Standard separation cost = $5,000
Now,
Total separation cost for each employee = Cost of exit interviews + Standard separation cost
= $100 + $5,000
= $5,100
Therefore,
The organization will incur $5,100 for each employee regarding separation fees should these exit interviews take place next year