Answer:
The company's investment set-aside account will amount to $311,424.
Explanation:
To figure out how much the company will possess after 7 years with an annual interest rate of 11%, we need to calculate the initial amount followed by an 11% increase, repeating this process for seven years:
Year 0: 150,000
Year 1: 150,000 x 1.11 = 166,500
Year 2: 166,000 x 1.11 = 184,815
Year 3: 184,815 x 1.11 = 205,144.65
Year 4: 205,144.65 x 1.11 = 227,710.56
Year 5: 227,710.56 x 1.11 = 252,758.72
Year 6: 252,758.72 x 1.11 = 280,562.18
Year 7: 280,562.18 x 1.11 = 311,424