Answer:
Total cost = $25,200
Explanation:
Based on the following data:
Unit variable cost = $12
Produced units - total cost:
June: 2,200 - $32,400
July: 600 - $13,200
August = 1,600 units
Initially, we must identify the fixed costs:
Fixed costs = total cost - total variable cost
June = 32,400 - 12*2,200= $6,000
July = 13,200 - 12*600= $6,000
Next, we can compute the total cost for 1,600 units
Total cost = 6,000 + 12*1,600= $25,200