Net income or (Loss) = $43,128.
The provided information states that:
Elegant Decor Company
Forecasted annual income statement
Under the strategy to eliminate Department 200
Sales = $437,000
Cost of goods sold = $261,000
Gross profit = $176,000
Operating expenses
Direct expenses:
Advertising = $15,500
Store supplies utilized = $4,500
Depreciation of Store Equipment = $4,200
Total Direct Expense = $24,200
Allocated Expenses:
Sales Salaries = $64,000
($104,000-2×$24,200+($31,200÷2) = $40,000)
(104,000-$40,000)
Rental Expenses = $14,180
Bad debt expense = $9,400
Office salary = $15,600
($31,200 - ($31,200 ÷ 2))
Insurance expense = $1,724
($2,200 - $476)
Miscellaneous expense = $3,728
($4,000 - $272)
Total Allocated Expenses = $108,632
Total Expense = $132,872
($108,632 + $24,200)
Net income or (Loss) = $43,128
($176,000 - $132,872)
Answer:
The present value of the cash flow, discounted at a 5% annual rate, is $76,815.65.
Explanation:
First, we calculate the present value of a $15,000 annuity over 4 years:
C 15,000.00
Time 4
Rate 0.05
PV $53,189.2576
Next, we discount two additional years as a lump sum, corresponding to two years following the investment:
Maturity 53,189.26
Time 2.00
Rate 0.05000
PV 48,244.2245
Adding them results in the present value:
48,244.22 + 28,571.43 = 76,815.65