Answer:
Based on the calculations, the amount is $135,000.
Explanation:
Book value of the acquiring company's inventory before the merger = $90,000
Fair value of the acquired inventory = $45,000
Total inventory value post-business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Thus, the total amount is $135,000
Answer:
4.88%
Explanation:
To determine the interest rate, use the formula:
r=(FV/PV)^(1/n)-1, where
r=interest rate
FV= future value= 423.17*(12*5)=423.17*60=$25,390.2
PV= initial amount= $20,000
n= time periods= 5
Substituting the values into the equation yields:
r=(25,390.2/20,000)^(1/5)-1
r=1.048-1
r=0.0488→4.88%
This indicates that the bank's annual interest rate is 4.88%.
<span>1. Emir's request for an office with windows and a pleasant view indicates his desire for a pleasant working atmosphere. Thus, the answer is "b. his job environment".
2. Lei cycles to work daily to prep for the Olympics, which shows that her principles and work ethic are significant to her. Therefore, the answer is "d. her values".</span>