Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
To solve the problem, we'll follow this approach
First
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 each
Next
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 each
Finally
Total cost = Variable cost + Fixed cost
So we have
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit