Answer:
Total hours worked = 17,550 hours
Explanation:
Labour hours efficiency variance = labour efficiency variance/standard labour cost per hour
The hourly standard labour cost = $24
= 1,200/24= 50 hours
Labour variance (in hours) = Actual labour hours - Standard hours for actual units produced
The standard labour hours allowed for the production of 875 cranes is:
= 20 × 875 = 17,500 hours
Let the actual hours be "y"
50 = y - 17500
y = 50 + 17500
y= 17,550 hours
Total hours worked = 17,550 hours
Answer:
Option E. 8 percent interest over a period of 10 years
Explanation:
The formula for Present Value Impact Factor is
PVIF = a / (1 + r)^ n
Where
a represents the future amount to be received
r stands for the discount interest rate
and n signifies the number of years or any time period
If the denominator grows larger, the Present Value Interest Factor will decrease, implying that the highest denominator occurs at 8 percent interest for 10 years. Therefore, option E is correct.
Answer:
Daños compensatorios
Explanation:
En base a este escenario se puede afirmar que Donald tiene derecho aDaños compensatorios. Esto es una demanda que cubre la pérdida que la parte que no infringe incurrió como resultado de la ruptura del contrato. En este escenario, el empleador de Donald incumplió el contrato al despedir a Donald antes de los doce meses. Por lo tanto, Donald puede demandar por daños compensatorios que serían la cantidad de dinero que habría ganado en el resto de los doce meses.