If $24 is the price for the 5 used CDs, then your formula would be "24+5x" where x represents the count of additional CDs you buy.
24+5(6-5)
24+5(1)
24+5
=29
Thus, acquiring 6 CDs would cost $29
I hope that’s accurate, good luck^^
The telescope’s cost is $91
4.55 divided by 5% (0.05) equals 91.
Answer:
The resultant velocity will be 12 m/s
Step-by-step explanation:
If the river flows at 2m/s downstream while the boat travels downstream at 10m/s, simply add the two speeds to find the resultant velocity:
Resultant Velocity = 10 m/s + 2 m/s = 12 m/s.
Among the given options, number 3 is accurate. A line is classified as an undefined term since it represents something that lacks width or depth, yet it can extend infinitely in both directions, indicated by arrowheads.