Answer:
The total payoff is $50000
Explanation:
solution
The payment is represented at a certain point in a circular format.
This reflects the cumulative results and their probabilities.
The total payoff point is
total payoff = 0.5 × $100,000 + 0.5 × 0
total payoff = $50000
It indicates that the best decision would be the cancer lab, as it presents the highest expected return of 60000
Answer:
Markup(%) = 216.67%
Explanation:
Markup indicates the profit earned expressed as a percentage of the cost.
Markup = Profit / cost × 100
The cost consists of direct material costs, direct labor costs, and fixed costs.
Cost per unit = 5 + (100,000/10,000)
= 15 per unit.
The total cost for a pair is = 2 × 15 = 30.
<pthe profit="" for="" each="" pair="95">$65
Markup(%) = $65 / 30 × 100 = 216.67%
</pthe>
Answer:
6.4 minutes
Explanation:
Daily average for small tools = 445
Working hours = 8, which translates to 8*60 = (480 minutes)
Waiting time =
(image of the operation in the attached file)
= [445]/[(2*35)]
= 445/70
= 6.357 minutes