Answer:
- Net present value for each project:
For Project A: $37,193
For Project B: $4,629
=> Project A should be selected based on the NPV approach due to its higher NPV.
- The internal rate of return for each project:
For Project A: 20%
For Project B: 12%
=> Project A is preferable when considering the IRR approach as it boasts a higher IRR
Explanation:
- The calculations for net present value are as follows:
For Project A: NPV = -111,000 + (37,116/0.08) x [1-1.08^(-5)] = $37,193
For Project B: NPV = -43,000 + (11,929/0.08) x [1-1.08^(-5)] = $4,629.
- Regarding the internal rate of return;
IRR represents the discount rate that results in an NPV of zero for the project's cash flows. Thus:
For Project A: -111,000 + (37,116/IRR) x [1-(1+IRR)^(-5)] = 0 <=> IRR = 20%
For Project B: -43,000 + (11,929/IRR) x [1-(1+IRR)^(-5)] = 0 <=> IRR = 12%