I think the answer is: hiring employeesproducing items
distributing items
acquiring materials
A capital investment is mainly made to acquire and boost income, which is why significant amounts are commonly allocated to advertising, production, and distribution. Paying taxes and returning funds to investors occurs post-income, rather than upfront.
Answer:
-2.3%
Explanation:
Labor productivity is a measure of the output generated per unit of labor.
- labor productivity = total output / total labor hours
Total labor hours in April = (6 employees x 40 hours) + (4 employees x 25 hours) = 340 hours. Thus, labor productivity in April: total output = $60,000 / total labor hours = $176.47 per labor hour.
Total labor hours in May = (6 employees x 40 hours) + (2 employees x 25 hours) = 290 hours; thus labor productivity in May = total output / total labor hours = $50,000 / 290 hours = $172.41 per labor hour.
The change in labor productivity is calculated as follows: ($172.41 - $176.47) / $176.47 = -2.3%.