85.25 - 9.73 = 75.52
She spent $75.52 on the stereo
Respuesta:
1) Variación de Tasa de Costo Indirecto Variable = ( SR - AR )* AH
= ( $21 - $20) 3,500
= $3,500 Favorable
2) Tasa de Labor = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
= $2,061 U
Explicación:
TOTAL = Costo estándar - Costo incurrido
Costo Estándar = $70,000 + $4,550
= $74,550
Tasa Estándar = $74,550 / 3,550
= $21
costo incurrido = AR * horas de máquina
costo por hora de máquina = $70,000/3,500
= $20
2) Tasa de Labor = ( SR - AR )* AH
= ( $24 - $24.9) 2,290
= $2,061 U
AR = $57,021/2,290 = $24.9
AR = Tasa Real
SR = Tasa Estándar
AH = Horas Reales
Explanation:
The journal entry necessary to document the specified adjustment is outlined as follows:
At the end of the year
Insurance expense A/c Dr. A/c $800
To Prepaid Insurance A/c $800
(Recording of insurance expense)
The calculation is presented as:
= Prepaid amount for 6 months insurance - insurance that has expired
= $1,200 - $400
= $800