Answer:
DeShawn should not continue offering the engine detailing service
Explanation:
Given data
Cost = $40
Charge = $75
Total price = $90
Additional charges amount to $20
To determine
Whether DeShawn should proceed with the offer
Solution
Here, we know DeShawn's marginal benefit is Marginal benefit = total price - charge
Marginal benefit = 90 - 75
Marginal benefit = $15
Given that the additional charge is $20
Thus,
the marginal cost exceeds the marginal revenue
Hence, DeShawn should not continue the engine detailing service