No estoy claro sobre lo que preguntas, por favor aclara más
Answer:
6.43%
Explanation:
The insurance company will calculate the internal rate of return utilizing the method detailed below:
Cash flows Year involved Present [email protected]% Present [email protected]%
($100) 1-20 ($851) ($1,487.75)
$3,310 20 $492 $1,832.67
($359) $344.92
IRR=A%+ (a/a-b)*(B%-A%)
A%=10% a= ($359) B%=3% b=$344.92
IRR=10%+(-$359/-$359-$344.92)*(3%-10%)
=6.43%
Response:
The correct selections are options A and B
Clarification:
The CRM system refers to a system designed to collect and manage customer account data within a unified database and provide access through various networks such as intranet and internet. Thus, the involved components include data warehouses and databases, and it functions as a sophisticated analytical tool.