Answer:
8.08
Explanation:
Hello!
Income elasticity of demand is derived by dividing the negative percentage change in demand with the percentage change in actual income.
The negative percentage change in demand is computed as:
19/20 = 0.95, representing a 95%
Next, the percentage change in real income is calculated as:
(34,000-30,000)/34,000 = 0.1176, equivalent to 11.76%
Thus, the income elasticity of demand is:
0.95/0.1176 = 8.08
I hope this helps!:)