In the UK, it is estimated there are 22.36 million households, and collectively they pay approximately £2,938 million annually for electricity, assuming a 365-day year. Therefore, the total amount paid by UK households each year for electricity is £2,938 million.
Answer:
(a) Predetermined overhead rate for the entire plant:


= 30
Applied manufacturing overhead for Job A:
= Total hours of direct labor × Predetermined overhead rate for the plant
= 15 × 30
= 450
Applied manufacturing overhead for Job A:
= Total direct labor hours × Plantwide predetermined overhead rate
= 9 × 30
= 270
(b) Department-specific predetermined overhead rates:


= 30


= 1.2
Applied manufacturing overhead for Job A:
= (Machining machine hours × 30) + (Assembly direct labor hours × 1.2)
= (11 × 30) + (10 × 1.2)
= 330 + 12
= 342
Applied manufacturing overhead for Job B:
= (Machining machine hours × 30) + (Assembly direct labor hours × 1.2)
= (12 × 30) + (5 × 1.2)
= 360 + 6
= 366