Answer:
a) 0.32
b) 0.68
c) Office or den
Step-by-step explanation:
a) The likelihood that a personal computer is located in a bedroom can be calculated by adding the probabilities of it being in an adult bedroom, child bedroom, or another bedroom:

b) The probability of a PC not being located in a bedroom is found by calculating 100% minus the probability of it being in a bedroom:

c) The expected location for finding a personal computer in a randomly selected household is derived from the room most likely to contain a PC according to Consumer Digest. The Office or den ranks as the most likely place with a probability of 0.40.
A PC would most likely be found in the Office or den.
Answer:
C. The mean daily salary is not above $350 per day
Step-by-step explanation:
The calculation is displayed below:
Y = a + bX
where,
Y = earnings of a randomly chosen agent
a = $150
b = $50
X = number of loans closed
Now
E(x) = (1 × 0.05) + (2 × 0.10) + (3 × 0.22) + (4 × 0.30) + (5 × 0.18) + (6 × 0.12) + (7 × 0.03)
= 3.94
Consequently,
E(y) = $150 + ($50 × 3.94)
= $347
therefore, option C is incorrect