Response:
The monthly income of Kim's business is $10,000.
Every month, Kim spends $3,000 on non-employee costs.
To achieve a monthly profit of $2,000, the highest possible expenditure for employees is calculated as follows:
10000 - 3000 - 2000 = 5000
With the cost of each employee being $1,000 a month, Kim can hire a maximum of 5000/1000 = 5 employees.
Hope this is useful
:)
Answer: 0.12
Step-by-step explanation:
There are a total of 65 candy bars. Within this amount;
2 candy bars contain 300 to 350 calories
1 candy bar contains 350 to 400 calories
4 candy bars contain 400 to 450 calories
1 candy bar contains 450 to 500 calories
Thus, the overall ratio of candy bars with more than 300 calories is;
= (2 + 1 + 4 + 1) / 65
= 8/65
= 0.12
The volume of a rectangular prism:

insert

The volume of a cylinder:

insert:

Response: C. The cylinder possesses a larger volume.
James will retain his original t toy cars along with half of (t+13) cars, resulting in a total of...
... t + (t + 13/2) = (3t + 13)/2.... cars after receiving a gift from Paul.