Answer:
An increase of $5,000
Explanation:
Since Martha owns a primary residence in Houston and rented it out for 10 days this year, it qualifies as her personal residence because it's rented for fewer than 14 days, resulting in no deductions available for her rental income. Martha's Adjusted gross income will thus see an increase of $5,000.
1. 300 tires 2. 150 units 3. 32 times 4. 11.4 days 5. $2,400 6. $2,400
Answer:
$311,100
Explanation:
Solution
Let's remember the following details:
The assumption is that Chester Corp has reduced its workforce by = %
The estimated cost of exit interviews = 100
Normal separation expenses = $5000
Now,
The total number of employees = 305
The reduction in workforce = 20%
So,
The number of employees being laid off = 305 x 20% = 61 individuals
Thus,
The separation expense per employee = $5000
Cost for exit interviews = $100
Total expense per individual = $5,100
Now,
The overall separation cost = 61 individuals x total separation cost per employee
That is,
= 61 x 5100 = $311,100
Answer:
The selling price of the bond is $6,154
Explanation:
Given data
face value = $5,000
interest = 8% of face value
rate = 6.5%
To determine
the bond's selling price
solution
we will calculate the interest associated with
interest = 8% of face value
interest = 8% × 5,000
interest = 400
Let’s assume the bond’s selling price is x
where
the bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6,154
Thus, the bond’s selling price is $6,154