Provided: Principal Amount (P) = $300
Interest rate (r) = (3/4) compounded quarterly.
Total quarters in 3 years (n) = 3×4 = 12
To determine: The amount at maturity for the CD, let it be (A)
Formula: Compound Amount (A) = P [ 1 + (r ÷100)]ⁿ
Thus, (A) = P [ 1 + (r ÷100)]ⁿ
or, = $300 [ 1 + (3 ÷400)]¹²
or, = $300 × [ 403 ÷ 400]¹²
or, = $300 × 1.0938069
or, = $ 328.14
Thus, the correct choice is C. $328.14