Answer:
Step-by-step explanation:
Annual gross salary = $28000
Income tax = 20% applicable to earnings exceeding $15000
Thus, she has a taxable amount of $5000
Rent loan equals $140 monthly = $140 * 12= $1680 per year
Tax deductible annually would be 20% of $5000
20 / 100 * $5000 = $1000
Her total net income annually is equal to
Gross salary per annum - tax - loan =
($28000 - $1000 - $1680) = $25,320
Ayesha's take-home pay annually is $25,320.