Answer:
Mike's acknowledged gain from the transfer of the house to him is:
$175,000
Explanation:
a) Data and Calculations:
Marital property = $1,500,000
Cost of property = $575,000
Residual value = $925,000
Alimony to Karen = $750,000 ($150,000 * 5)
Balance (Mike's) = $175,000
The amount of $175,000 signifies the surplus of the fair market value of the marital property after accounting for the property's cost and the alimony paid to Karen. Thus, Mike recognizes a gain of $175,000 following the property sale.