A, because is the stress really justified for the money offered by B? My answer would be that stress is always harmful.
Answer: $160,000
Explanation:
To find the depletion rate per ton:
= ( Cost - residual value) / Capacity in tons
= (960,000 - 0) / 240,000
= $4 per ton
During the first year, the extraction was 40,000 tons. Thus, the depletion amount is:
= 40,000 * 4
= $160,000
I perceive this method as unsustainable for two main reasons. Initially, from an agricultural standpoint, I believe it's imprudent to cultivate the same crop in a field for four consecutive years; crop rotation is preferable to prevent nutrient depletion from the soil. Secondly, from an economic viewpoint, it might be unwise as the farmer is putting everything at risk by assuming that wheat prices will remain high, whereas having a variety of crops could provide alternatives in case of a fall in wheat prices.