Respuesta:
A continuación, se presenta la solución a esta pregunta:
Descripción:
El aumento en el uso de drones por parte de los proveedores impulsará su mercado. Un exceso de oferta moverá la curva de moda hacia la derecha si la demanda permanece constante. Esto permitirá que los drones aumenten su valor de equilibrio y también mejoren su rendimiento.
Net income or (Loss) = $43,128.
The provided information states that:
Elegant Decor Company
Forecasted annual income statement
Under the strategy to eliminate Department 200
Sales = $437,000
Cost of goods sold = $261,000
Gross profit = $176,000
Operating expenses
Direct expenses:
Advertising = $15,500
Store supplies utilized = $4,500
Depreciation of Store Equipment = $4,200
Total Direct Expense = $24,200
Allocated Expenses:
Sales Salaries = $64,000
($104,000-2×$24,200+($31,200÷2) = $40,000)
(104,000-$40,000)
Rental Expenses = $14,180
Bad debt expense = $9,400
Office salary = $15,600
($31,200 - ($31,200 ÷ 2))
Insurance expense = $1,724
($2,200 - $476)
Miscellaneous expense = $3,728
($4,000 - $272)
Total Allocated Expenses = $108,632
Total Expense = $132,872
($108,632 + $24,200)
Net income or (Loss) = $43,128
($176,000 - $132,872)
$0.20 Explanation: To determine the adjustment in the future price, the initial step is calculating the loss, as follows: Loss = Initial Margin - Maintenance Margin = $4,000 - $3,000 = $1,000. The future price adjustment will then be Loss divided by the size of the contract, returning to $1,000 ÷ 5,000 ounces = $0.20. Thus, the future price rises by $0.20. If the margin call isn't satisfied, the broker will step in at the maximum price to prevent additional losses.