Answer:
Unit cost = $23
Explanation:
Given the data:[[@[TAG_12]]][[@[TAG_13]]][[@[TAG_14]]][[@[TAG_15]]][[@[TAG_16]]][[@[TAG_17]]][[@[TAG_18]]][[@[TAG_19]]][[@[TAG_20]]][[@[TAG_21]]][[@[TAG_22]]][[@[TAG_24]]][[@[TAG_25]]][[@[TAG_26]]][[@[TAG_27]]][[@[TAG_28]]][[@[TAG_29]]][[@[TAG_30]]][[@[TAG_31]]][[@[TAG_32]]][[@[TAG_33]]][[@[TAG_34]]][[@[TAG_35]]][[@[TAG_36]]][[@[TAG_37]]][[@[TAG_38]]](Direct materials = $10 per unit
Direct labor = $6 per unit
Variable overhead = $70,000
Units produced = 10,000
Utilizing variable costing, unit production costs encompass direct material, direct labor, and variable overhead costs per unit.
Firstly, we calculate the variable overhead per unit:
[[TAG_59]][[TAG_60]][[TAG_61]][[TAG_62]]Variable overhead per unit = 70,000 / 10,000 = $7[[TAG_63]][[TAG_64]]Now, we compute the total unit cost:[[TAG_65]][[TAG_66]][[TAG_67]][[TAG_68]][[TAG_69]][[TAG_70]]Unit cost = direct material + direct labor + variable overhead per unit[[TAG_71]][[TAG_72]][[TAG_73]]Unit cost = 10 + 6 + 7 = $23[[TAG_74]]