Answer:
The probability that at least two individuals would live for an additional five years is 0.388
Step-by-step explanation:
Provided information;
For a 60-year-old's survival over five years;
P(survival of 60 years old) = 0.7
Consequently;
Probability for a 60-year-old not surviving five years;
P(not surviving 60 years) = 1 - 0.7 = 0.3
Additionally, it is given;
For a 65-year-old’s survival over the next five years;
P(survival of 65 years old) = 0.4
Thus;
Probability of a 65-year-old not surviving for the next five years;
P(not surviving 65 years) = 1 - 0.4 = 0.6
Moreover, it is given;
For a 70-year-old’s likelihood of survival over the next five years;
P(survival of 70 years old) = 0.2
Thus;
Probability of a 70-year-old not surviving for the next five years;
P(not surviving 70 years) = 1 - 0.2 = 0.8
The probability that at least two individuals survive is;
P(at least 2 surviving) = [P(surviving 60) x P(surviving 65) x P(not surviving 70)] + [P(surviving 60) x P(not surviving 65) x P(surviving 70)] + [P(not surviving 60) x P(surviving 65) x P(surviving 70)] + [P(surviving 60) x P(surviving 65) x P(surviving 70)]
P(at least 2 surviving) = [(0.7)(0.4)(0.8)] + [(0.7)(0.6)(0.2)] + (0.3)(0.4)(0.2) + [(0.7)(0.4)(0.2)]
P(at least 2 surviving) = 0.224 + 0.084 + 0.024 + 0.056
P(at least 2 surviving) = 0.388