1) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of anticipated collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 20% = $46,440
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 26% = $46,644
Total cash collections in June = $348,984
Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 50% = $27,500
Cash payments for May's purchases = $27,500 x 40% = $11,000
Cash payments for April's purchases = $22,000 x 60% = $13,200
Total cash payments in June = $51,700
2) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of expected collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 30% = $69,660
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 18% = $32,292
Total cash collections in June = $357,852
It would be beneficial to compensate the collector, as the 2% decline in uncollectible accounts outweighs the $1,000 they would earn.
3) Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 40% = $22,000
Cash payments for May's purchases = $33,000 x 40% = $13,200
Cash payments for April's purchases = $26,400 x 60% = $15,840
Total cash payments in June = $51,040
Cash payments will see a slight reduction in June.
To work this out, we have to reverse the steps: After the July discount of 50%, the price of the jeans is $25.50 Thus, the original price before this discount was 2 * $22.50 = $45 In June, the cost was decreased by 25%. 45 ------------------75% x --------------------100 % 45: x = 75: 100 45 * 100 = 75 x 4,500 = 75 x x = 4,500: 75 x = $60 Finally, in May the jeans were priced at 250% of their wholesale cost. 60 ----------------- 250% x -------------------100 % 60: x = 250: 100 6,000 = 250x x = 6,000: 250 x = $24 Conclusion: The wholesale cost of the jeans was $24.