Answer How much of a 20% acid solution should be blended with 30 liters of a 50% acid solution in order to achieve a 40% solution.... x=15 liters 15*(.20 pure acid)=3 liters 30*(.50 pure acid)=15 liters That totals 18 liters of pure acid, resulting in a final mixture of 45 liters which contains 0.45 pure acid=18 liters.
Step-by-step explanation:
He will have more than sufficient, as he only has to account for an area of 84.1425 square feet.
Answer:
P-value = 0.0455
Step-by-step explanation:
This inquiry focuses on calculating the P-value in a test.
Mathematically, we establish that;
P-value = 2 * P(Z > |z|)
Please refer to the attached document for a comprehensive resolution and step-by-step explanation
Answer:
118.2°
Step-by-step explanation:
Dos líneas paralelas x e y son cortadas por la transversal w (ver el diagrama adjunto).
Se forman 8 ángulos (denominados 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 y 8).
Los ángulos 1 y 6 son ángulos del mismo lado cuando dos líneas paralelas x e y son cortadas por la transversal w.
Dos ángulos del mismo lado son suplementarios (suman 180°). Esto significa

Dado
por lo que
