A manager observes that on average, 5 students per minute enter the campus cafeteria. 10% of the students that enter the cafeter
ia see a long line and leave without entering the line. Given students are leaving before entering the process, the manager must determine the rate at which students are entering the process. On average, 18 students are waiting in line and we can assume that any student that enters the line will not leave.
1) I = _______
2) R = _______
3) On average how long does a student spend in the cafeteria line? Time measurement must be in minutes.
You might be interested in
Answer:
6.4 minutes
Explanation:
Daily average for small tools = 445
Working hours = 8, which translates to 8*60 = (480 minutes)
Waiting time =
(image of the operation in the attached file)
= [445]/[(2*35)]
= 445/70
= 6.357 minutes