Answer:
The answer is option "C": ambiguous or conflicting expectations from stakeholders.
Explanation:
To ensure a project is successful, it is essential to understand the expectations of the company owners. If not, the team tasked with executing the project won't have a clear direction, enhancing the risk of project failure.
A. $1,737.82 Explanation: Profit is calculated as revenue minus cost. As this is a quadratic equation, the maximum profit is determined as the vertex of the function: -b/2a = -665.75/(2*(-11.3)) = -665.75/-22.6 = 29.46. At this value, the profit formula reaches its peak yielding approximately 1737.81992.
Answer:
Indirect manufacturing cost= $22100
Explanation:
The following data is provided:
Direct materials $ 6.20
Direct labor $ 3.10
Variable manufacturing overhead $ 1.35
Fixed manufacturing overhead $ 14,000
Sales commissions $ 1.50
Variable administrative expense $ 0.40
Fixed selling and administrative expense $ 4,500
A total of 6,000 units have been produced.
To find the indirect manufacturing cost: variable overhead plus fixed manufacturing overhead is calculated as 1.35 * 6000 + 14000 = $22100.