Answer:
additional revenue = $26,250
relevant costs:
direct materials = 350 x $82 = $28,700
direct labor = 525 x $15 = $7,875
setup hours = 1 x $5 = $5
inspection costs = 20 x $5 = $100
machining = 175 x $3 = $525
total relevant costs = $37,205
1) change in income if order is accepted:
total revenue - total relevant costs = $26,250 - $37,205 = -$10,955
the company will incur a loss of $10,955 if the order is approved.
2) if the cost of direct materials is decreased by $13 per unit = $13 x 350 = $4,550, and if direct labor can be reduced by 0.5 hours per unit = 175 hours (= 175 x $15 = $2,625) ⇒ total relevant costs will be lowered by $7,175.
It results in a $3,780 (= $10,955 - $7,175) loss if the special order is accepted.
Answer:
Net Present Value = $ 34,310.45
Explanation:
The Net Present Value (NPV) represents the difference between the present value of cash inflows and outflows. A positive NPV indicates a favorable investment decision, while a negative value suggests otherwise.
NPV of a project
NPV = Present Value of Cash inflows - Present Value of Cash outflow
The cash inflow is characterized as an annuity.
Present Value of annuity= A × 1 - (1+r)^(-n)/r
A refers to Annual cash flow, - 65,000, r is the discount rate at 12%, and the term is 5 years.
Calculation for Present Value of cash inflow equals 65,000 × (1 - (1.12)^(-5)/0.12) = 234,310.45.
The initial investment is 200,000.
Thus, the Net Present Value calculation is - 234,310.45 -200,000 = 34,310.45
Net Present Value = $ 34,310.45
The salvage value applied in this case is B. $20,000.
For year 3, the depreciation amounts to $80,000 calculated using the sum of the Years' Digits method on an asset with a purchase price of $500,000 and a useful life of 8 years. The salvage value taken into account for the depreciation calculations stands at $20,000.
1) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of anticipated collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 20% = $46,440
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 26% = $46,644
Total cash collections in June = $348,984
Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 50% = $27,500
Cash payments for May's purchases = $27,500 x 40% = $11,000
Cash payments for April's purchases = $22,000 x 60% = $13,200
Total cash payments in June = $51,700
2) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of expected collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 30% = $69,660
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 18% = $32,292
Total cash collections in June = $357,852
It would be beneficial to compensate the collector, as the 2% decline in uncollectible accounts outweighs the $1,000 they would earn.
3) Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 40% = $22,000
Cash payments for May's purchases = $33,000 x 40% = $13,200
Cash payments for April's purchases = $26,400 x 60% = $15,840
Total cash payments in June = $51,040
Cash payments will see a slight reduction in June.