The likelihood she will miss on her first attempt is 52.17%.
x y
1 290
2 280
3 270
4 260
5 250
6 240
7 230
8 220
9 210
10 200
11 90
12 180
13 170
14 160
15 150
16 140
17 130
18 120
19 110
20 100
21 90
22 80
23 70
24 60
25 50
26 40
27 30
28 20
29 10
30 0
Response:
The average of the 10 sales figures for store A is $40,000.
Detailed explanation:
Provided;
yˆ= −3,000 + 1.2x...................... (1)
Where;
x = daily sales amounts at store A or the average of the 10 sales amounts for store A =?
yˆ = daily sales amounts at store B or the average of the 10 sales amounts for store B = $45,000
Substituting y = 45,000 into equation (1) and solving for x, yields:
45,000 = −3,000 + 1.2x
45,000 + 3,000 = 1.2x
48,000 = 1.2x
x = 48,000 / 1.2
x = 40,000
Consequently, the mean of the 10 sales figures for store A is $40,000.