The value that distinguishes the lowest 25% of data from the highest 75% is -0.00235. Previous concepts: Normal distribution, which describes a "probability distribution that is balanced around the mean, indicating that data close to the mean occur more frequently than those further away from it". The Z-score is "a statistical measurement relating a value to the mean of a set of values, in terms of its distance in standard deviations from the mean". To solve the problem, let X represent the variable of interest in a population; we know the distribution for X is given by:... We want to find a value a to satisfy the condition:... Both conditions here are equivalent. We can apply the Z-score again to find the value a. The figure shows that the z value meeting the condition with 0.25 of the area to the left and 0.75 to the right is z = -0.674. Therefore, P(Z < -0.674) = 0.25 and P(z > -0.674) = 0.75. We can use condition (b) previously to derive... We know the z value that satisfies the equation, so we can proceed to solve for a, which gives us... Thus, the value that separates the lower 25% of data from the upper 75% is -0.00235.
Answer: The answers are:
A) $200,000.
B) $258,881.
C) $177,399.
Explanation: The values for the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0.10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Semesters in 5 years).
YTM = (a) 10 percent, (b) 6 percent, and (c) 12 percent.
A) Present value = $200,000.
B) Present value = $258,881.
C) Present value = $177,399.
Response
The solution and methods for the problem are included in the upcoming image.
Clarification
Please take into account the information supplied by the task. If you have any inquiries, feel free to contact me again. All the problems are addressed on a single page with references to the formulas.