1) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of anticipated collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 20% = $46,440
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 26% = $46,644
Total cash collections in June = $348,984
Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 50% = $27,500
Cash payments for May's purchases = $27,500 x 40% = $11,000
Cash payments for April's purchases = $22,000 x 60% = $13,200
Total cash payments in June = $51,700
2) Month Sales
April $299,000
May $337,000
June $387,000
Schedule of expected collections
For June, 202x
Cash sales in June = $387,000 x 40% = $154,800
Collections from June's credit sales = $232,200 x 30% = $69,660
May's credit sales collections = $202,200 x 50% = $101,100
April's credit sales collections = $179,400 x 18% = $32,292
Total cash collections in June = $357,852
It would be beneficial to compensate the collector, as the 2% decline in uncollectible accounts outweighs the $1,000 they would earn.
3) Month DM purchases
April $44,000
May $55,000
June $55,000
Schedule of expected cash outflows for direct material purchases
For June, 202x
Cash purchases in June = $55,000 x 40% = $22,000
Cash payments for May's purchases = $33,000 x 40% = $13,200
Cash payments for April's purchases = $26,400 x 60% = $15,840
Total cash payments in June = $51,040
Cash payments will see a slight reduction in June.
Answer: Selling Price = $9803.92
Explanation:
Details:
A Treasury bill has a return of 2% every 6 months.
Time duration = 6 months
Return rate = 2% per 6 months
Selling Price of the Treasury bill = 
Selling Price = 
The expected selling price for a 6-month Treasury bill is $9803.92.
The marginal cost of the drink is calculated as follows: the burger is priced at $3.00, the fries are at $1.50, and the drink at $2.00, while a combo meal inclusive of all items costs $4.99. Thus, to find the marginal expense of the drink, we take the cost of the value meal and subtract the burger and fries' costs: $4.99 - $3 - $1.50 amounts to $0.49.
Answer:
Based on the calculations, the amount is $135,000.
Explanation:
Book value of the acquiring company's inventory before the merger = $90,000
Fair value of the acquired inventory = $45,000
Total inventory value post-business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Thus, the total amount is $135,000
Answer:
24L^- 1/2
Explanation:
We have the information that
The marginal labor product is expressed as:
MPL = 24L^- 1/2
As the question does not specify the power sign, we assumed it
The unit price for green chalk is $1
The hourly wage is $12
Considering all of the above data, the labor's revenue product would be
= 24L^- 1/2
= Price of green chalk × 24L^- 1/2
= $1 × 24L^- 1/2
= 24L^- 1/2