Answer:
el margen de contribución por unidad del producto es $29.7
Explanation:
para calcular el costo fijo por unidad, debes dividir el costo fijo total por el número de unidades del producto. es decir, $39,480/1330 unidades = $29.7 por unidad
el costo variable por producto es $5,607/1330 unidades = $4.2 por unidad
el precio de venta = 33.9 es decir, costo fijo + costo variable
solución
precio de venta por unidad= 33.9
menos C.V. 4.2
margen de contribución 29.7
costo fijo por unidad 29.7
0
la cuenta está en el punto de equilibrio
Since the expected value for not suing is greater ($600,000), Jay should refrain from taking legal action. The expected value if he were to sue under the best-case scenario is only $500,000, while the worst-case scenario would yield an expected value of -$37,500. Explanation: if he opts not to sue = expected value is $600,000; if he decides to sue: 50% chance of winning expected value for suing = $2,000,000 x 50% x 50% = $500,000; $500,000 x 50% x 50% = $125,000; 50% chance of losing resulting in an expected value of -$75,000 x 50% = -$37,500.
Answer:
The selling price of the bond is $6,154
Explanation:
Given data
face value = $5,000
interest = 8% of face value
rate = 6.5%
To determine
the bond's selling price
solution
we will calculate the interest associated with
interest = 8% of face value
interest = 8% × 5,000
interest = 400
Let’s assume the bond’s selling price is x
where
the bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6,154
Thus, the bond’s selling price is $6,154
The solution is available in an excel document.
Helpful details:
Year 4 = $360,000 - $84,000 = $276,000
Preferred share dividend = Total Preferred dividend for that year / total number of preferred shares.