Answer:
The selling price of the bond is $6,154
Explanation:
Given data
face value = $5,000
interest = 8% of face value
rate = 6.5%
To determine
the bond's selling price
solution
we will calculate the interest associated with
interest = 8% of face value
interest = 8% × 5,000
interest = 400
Let’s assume the bond’s selling price is x
where
the bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6,154
Thus, the bond’s selling price is $6,154
One of the fundamental actions Travis should take to prevent workplace hazards is to implement safety measures prior to starting work. This includes wearing safety goggles, which protect the eyes from potential chemical spills.
Answer:
The answer to the question:
The United States Bureau of Labor Statistics (BLS) performs the Quarterly Census of Employment and Wages (QCEW) and provides extensive data for each county across America. For the third quarter of 2016, the QCEW shared the total taxable earnings, in millions, of all wage earners across 3222 counties in the U.S.[
contained in the attached document.
Explanation: