Answer:
17 calls daily
Step-by-step explanation:
500 calls ÷ 30 days = 16.6666667 calls daily
OR
≈ 17 calls per day
Answer:
Step-by-step explanation:
First, we apply the Pythagorean theorem to determine the distance from Manuel’s home to the resort.
S1 = √50²+20²
S1 = √2500+400
S1 = √2900
S1 = 53.85m
Next, we find the distance from Manuel's home to his friend’s residence.
S2 = √15²+10²
S2 = √225+100
S2 = √325
S2 = 18.03m
The distance between the two boys and the resort will be represented as ∆S = S2 - S1.
∆S = 53.84 - 18.03
∆S = 35.81m
Typically, the graph will have a labeled line such as f(x) = ... To find f(3), identify 3 on the x-axis, then trace vertically to the graph line and read the corresponding y-value.
Answer:
Answer and Explanation:
We have:
Population mean,
μ
=
3
,
000
hours
Population standard deviation,
σ
=
696
hours
Sample size,
n
=
36
1) The standard deviation for the sampling distribution:
σ
¯
x
=
σ
√
n
=
696
√
36
=
116
2) By the central limit theorem, the sampling distribution's expected value matches the population mean.
Thus:
The expected value of the sampling distribution equals the population mean,
μ
¯
x
=
μ
=
3
,
000
The standard deviation of the sampling distribution,
σ
¯
x
=
116
The sampling distribution of
¯
x
is roughly normal due to a sample size greater than
30
.
3) The likelihood that the average lifespan of the sample falls between
2670.56
and
2809.76
hours:
P
(
2670.56
<
x
<
2809.76
)
=
P
(
2670.56
−
3000
116
<
z
<
2809.76
−
3000
116
)
=
P
(
−
2.84
<
z
<
−
1.64
)
=
P
(
z
<
−
1.64
)
−
P
(
z
<
−
2.84
)
=
0.0482
In Excel: =NORMSDIST(-1.64)-NORMSDIST(-2.84)
4) The probability of the average life in the sample exceeding
3219.24
hours:
P
(
x
>
3219.24
)
=
P
(
z
>
3219.24
−
3000
116
)
=
P
(
z
>
1.89
)
=
0.0294
In Excel: =NORMSDIST(-1.89)
5) The likelihood that the sample's average life is lower than
3180.96
hours:
P
(
x
<
3180.96
)
=
P
(
z
<
3180.96
−
3000
116
)
=
P
(
z
<
1.56
)
=
0.9406