The function V(h(r)) is limited to r values that are greater than 0. V(h(r)) = 3.5πr^3. The volume is dependent on the cylinder's radius. Step-by-step explanation: Edgenuity.
Answer: He will require 10.07 cubic feet of sand for the wheelbarrows.
Step-by-step explanation:
Given that
the ratio of wheelbarrows filled with sand to those filled with concrete is expressed as

The volume of concrete in wheelbarrows is 248 cubic feet.
Then the volume of sand in wheelbarrows can be found as

Therefore, he will require 10.07 cubic feet of sand for the wheelbarrows.
Answer:
Option 1 is valid, which entails 2 hours of walking and 12 hours of running.
Step-by-step explanation:
The equations provided are:
3w + 6r ≥ 36
3w + 6r ≤ 90
We'll assess which options comply with these equations.
1) 2 hours walking; 12 hours running
w = 2 and r = 12
3w + 6r ≥ 36
3(2) + 6(12) ≥ 36
6+72 ≥ 36
78 ≥ 36
3w + 6r ≤ 90
3(2) + 6(12) ≤ 90
6+72 ≤ 90
78 ≤ 90
Both equations are satisfied. Option 1 is valid.
2) 4 hours walking; 3 hours running
w = 4 and r = 3
3w + 6r ≥ 36
3(4) + 6(3) ≥ 36
12+18 ≥ 36
30 ≥ 36 (this does not hold since 30 < 36)
3w + 6r ≤ 90
3(4) + 6(3) ≤ 90
12+18 ≤ 90
30 ≤ 90
Thus, Option 2 is invalid.
3) 9 hours running; 12 hours walking
w = 9 and r = 12
3w + 6r ≥ 36
3(9) + 6(12) ≥ 36
27+72 ≥ 36
99 ≥ 36
3w + 6r ≤ 90
3(9) + 6(12) ≤ 90
27+72 ≤ 90
99 ≤ 90 (this does not hold since 99 > 90)
Option 3 is invalid.
4) 12 hours walking; 10 hours running
w = 12 and r = 10
3w + 6r ≥ 36
3(12) + 6(10) ≥ 36
36+60 ≥ 36
96 ≥ 36
3w + 6r ≤ 90
3(12) + 6(10) ≤ 90
36 + 60 ≤ 90
96 ≤ 90 (this does not hold since 96 > 90)
So, Option 4 is invalid.
An airplane flying at a speed of 950 kilometers per hour would take 0.0010526 hours to travel 1.00 kilometer.