The toddler weighs 12.5 kg.
In-depth explanation:
The formula for gravitational potential energy is Ep=mgh where;
Ep=gravitational potential energy
m=mass of an object
g=gravitational field strength
h=height in meters
Given that; h= 1.5m, Ep=187.5J, g=10 N/kg then finding m;
Ep=mgh
187.5=m*10*1.5
187.5=15m
187.5/15 =15m/15
m=12.5 kg
Learn More
- Gravitation potential energy:
Keywords: Mass, gravitational potential energy
<span>The answer is 2.4. Performing the division 6 by 2.5 gives a result of 2.4.</span>