Answer:
Morgan, Dakota, and Taylor demonstrated their calculation for the problem 7x + 5x + 1 = 73. Point out which student made an incorrect initial step and explain your reasoning. Morgan: 7x + 5x + 1 = 73 12x + 1 = 73 Dakota: 7x + 5x + 1 = 73 7x + 6x = 73 Taylor: 7x + 5x + 1 = 73 7x + 5x = 72
Step-by-step explanation:
I think the correct solutions are: UV = 14 ft and m∠TUV = 45°; ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°. In other words, Options A and D.
Answer:
The proportion of the population that attempted to stop smoking is 0.8239.
Step-by-step explanation:
In the problem, we are provided with the following details:
Total sample size, n = 142
Individuals who attempted to quit smoking = 117
Parameter:
- A parameter represents a numerical descriptor of a population.
The calculation for the population proportion is as follows:

The proportion of the population that attempted to stop smoking is 0.8239.
Response:
6 hours worked as a tutor
Detailed clarification:
40 x 9.25 = 370$
425 - 370 = 55
55/10 = 5.5
so 5.5 but since you work a full hour, round up to 6 hours worked as a tutor