9+9+9+9+9=45. I'm unsure if that is what they want.
Answer: The result is 
Step-by-step explanation: A glass bottle filled with oil has a weight of 590 grams. After Sophia takes away 200 milliliters of oil, the bottle's weight drops to 400 grams.
Consequently, the mass of the oil used by Sophia is calculated as = 590 - 400 = 190 grams.
This means that 190 grams corresponds to 200 milliliters, thus

The relationship between the mass 'M' of the oil bottle in grams and 'V', the volume of oil used by Sophia can be represented as
