The response to this query is 1 * 10 g/mole = 10.
Response:
The cutting speed is calculated at 365.71 m/min
Clarification:
Given parameters include
diameter D = 250 mm
length L = 625 mm
Feed f = 0.30 mm/rev
cut depth = 2.5 mm
n = 0.25
C = 700
To find
the cutting speed that ensures the tool life coincides with the cutting time for the three parts
The formula for cutting time is given as
Tc =
....................1
where D refers to diameter, L refers to length and f refers to feed while V represents speed 
Thus, we derive
Tc = 
Tc = 
Given the tool life is expressed as
T = 3 × Tc............................2
where T denotes tool life and Tc is the cutting duration
Calculating tool life by substituting values into equation 2 yields
T = 3 × 
According to the Taylor tool formula, cutting speed is expressed as

× V × 8.37 = 700
This yields V = 365.71
Thus, the cutting speed calculates to 365.71 m/min
Answer:
(a) the rate of heat transfer to the coolant is Q = 139.71W
(b) the surface temperature of the shaft T = 40.97°C
(c) the mechanical power wasted by the viscous dissipation in oil 22.2kW
Explanation:
See explanation in the attached files
The value obtained is 0.60. From the given conditions, we take k = 1.4 for air and r = 16. We know that for calculations involving diesel engine efficiency, we arrive at 0.60.