Answer:
1/2 hour
Step-by-step explanation:
The distance of the head start decreases at a rate of (95-65) = 30 km/h. Thus, Chase will reach Victor after...
time = distance/speed = (15 km)/(30 km/h) = 1/2 hour
Chase will take 1/2 hour to catch up with Victor.
Answer:Tabitha will require 12 teaspoons.
Explanation:
According to the question, Tabitha possesses a teaspoon as her largest volume-measuring tool, and she needs to utilize one-fourth cup of broth.
Knowing that 1 cup equals 16 tablespoons and that there are 3 teaspoons in each tablespoon.
From the given data, we can compute that 16 tablespoons corresponds to (3*16)= 48 teaspoons.
Thus, 1 cup = 48 teaspoons.
Substituting these values, we find that 1/4 cup = 48/4 = 12 teaspoons.
The dimensions of the book cover are 28.3 centimeters in length and 21 centimeters in width. Calculate the range of values for both the actual length and width of the book cover. Minimum length = (28.3 - 0.05) cm and maximum length = (28.3 + 0.05) cm, thus 28.25 cm ≤ length < 28.35 cm.
Hope this information is helpful!