The Law of Sines can be expressed as
b/sin(B) = c/sin(C)
Next, multiply both sides by sin(B).
This leads to b = (c*sin(B))/sin(C)
Thus, the correct response is C.
Answer: C. (c*sin B)/sin C
To find the volume of an aluminum cylinder with a mass of 12.4 g and a length of 2.00 cm:
V = π r² L
Density of aluminum is 2.7 g / cm³
Therefore, V = 12.4 g: 2.7 g/cm³ ≈ 5 cm³
5 = 3.14 · r² · 2
r² = 5: 6.28
r² = 0.796
r = √0.796
Thus, the radius of the aluminum cylinder is 0.9 cm.
Answer:
The radius of an aluminum cylinder is 0.9 cm.