Answer:
Explanation:
0.3(125)+0.7(126)=37.5+88.2=125.7
2. The most prevalent isotope is 32, since the average is very close to this value.
<span>The condensation on the mirror occurs when water vapor contacts a chillier surface. When you let cold water run, the surroundings become cooler. Consequently, the steam generated from the hot shower primarily condenses nearby and doesn’t reach the mirror.</span>
Using Charles's law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149 Celsius
a)
26C5 -> 26 ways to select 5 items
b)
15C1 × 11C4
c)
11C1 × 15C4
d)
11C2 × 15C2
e)
11C4
or
15C4