The answer is A) 1.1 Years, derived from the equation 560(1+.12)^?. By substituting the options into the equation, find the one that provides a close approximation; 634.348 is obtained at 1.1 years, marking it the closest to the expected answer.
A. $73,000
Explanation:With hedge protection, the company must utilize the forward exchange rate applicable at the time of entering the forward contract when the payment date arrives. The question is incomplete. Below are the details that need to be included along with the picture of the spot rate and forward exchange rate.
Select one:
A. $73,000
B. $72,700
C. $73,200
D. $75,000
Answer: Selling Price = $9803.92
Explanation:
Details:
A Treasury bill has a return of 2% every 6 months.
Time duration = 6 months
Return rate = 2% per 6 months
Selling Price of the Treasury bill = 
Selling Price = 
The expected selling price for a 6-month Treasury bill is $9803.92.