Answer:
2.1%
Step-by-step explanation:
The compound interest formula can be expressed as:

Starting with a Principal amount of $6000 and applying an interest rate of 1.5% for the first two years:

We calculate compound interest
for one year at rate i, resulting in $6311.16:

Thus, the interest rate for the third year is 2.1%
To calculate the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
, we start by finding the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
. Next, we determine the absolute differences of each data point from the mean (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
. The absolute values are 3,2,1,0,1,2,3
. Now we compute the mean of these absolute differences,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
. Thus, the mean is 4, and the Mean absolute deviation comes out to be 1.7143
18*2.50=45
50-45=5
Highlighters are priced at $3, which means she bought only one highlighter.
5-3=2
45+3=48
(The last 2 dollars likely account for tax)