Answer:
Instructions are provided below.
Explanation:
To start, we must determine the predetermined overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead expenses for the period/ total allocation base amount
Predetermined manufacturing overhead rate= (680,000/80,000) + 0.5
Predetermined manufacturing overhead rate= $9 for each direct labor hour
Next, let’s find the total cost for Xavier:
Direct Material $38,000
Direct Labor Cost $21,000
Direct Labor hours worked 280
Total cost= direct materials + direct labor + allocated overhead
Total cost= 38,000 + 21,000 + 280*9
Total cost= $61,520