The solution to the question is 10.
<span>If the business opts to raise shirt production by 100 units, the corresponding opportunity cost will be 200 pairs of pants. Should the firm be at point E and choose to boost shirt output by 500 units, the opportunity cost rises to 400 pairs of pants.</span>
$0.20 Explanation: To determine the adjustment in the future price, the initial step is calculating the loss, as follows: Loss = Initial Margin - Maintenance Margin = $4,000 - $3,000 = $1,000. The future price adjustment will then be Loss divided by the size of the contract, returning to $1,000 ÷ 5,000 ounces = $0.20. Thus, the future price rises by $0.20. If the margin call isn't satisfied, the broker will step in at the maximum price to prevent additional losses.