The ratio of total members in the group stands at 5:7, meaning that among every 7 members, there are 5 men and 2 women. We can set it up as a proportion: 5:7 = x:735, leading to the equation 5/7 = x / 735. By cross-multiplying, we get 7*x = 5 * 735, simplifying to 7*x = 3675. Dividing this by 7 results in x = 525. Therefore, there will be 525 men in total.
At Buffalo Bills, the cost for chicken wings is 8 wings for $7.
The price for a single wing at Buffalo Bills is
.
At Buffalo Mild Wings, the offer is 12 wings for $10.
The price for one wing at Buffalo Mild Wings is
.
Wingers offers 20 wings for $17.
The cost for a single wing at Wingers is
.
By evaluating the prices of wings at these three places, we find that Buffalo Mild Wings has the lowest cost, at $0.833 per wing.
Solution:
30% of the workforce consists of managers.
Explanation:
Given that there are 80 employees, out of which 24 are managers, we need to determine what percentage this represents.
This percentage can be calculated using the formula below:

By plugging in the known values, we have:

Thus, 30% of the employees are managers.
Answer:
1) Determine the likelihood that a selected book is a nonfiction hard cover. P(N ∩ H) = 4/20
2) Calculate the probability of picking a hard-covered book. P(H) = 11/20
3) Compute the conditional probability. = 4/11
---------------------------------------------------------------------------------------------
1.) 4/20
2.) 11/20
3.) 4/11